Хитри начини за даване на течни лекарства на кучета
Н икой, нито човек, нито куче, не обича да поглъща течни лекарства. Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че няма как да обясним на домашния си любимец, че неприятният вкус, който долавя, ще изчезне след момент, че всичко ще свърши бързо и след това ще се почувства по-добре.
Въпреки че може да успеете да скриете хапче в меко лакомство, да дадете точната доза течно лекарство на вашето уплашено куче, което се дърпа неистово, може да ви изглежда като невъзможна задача. Добрата новина е, че има някои хитри начини и трикове, които можете да опитате.
- Смесете го с мокра храна или любимото му лакомство
Можете да смесите дозата на течното лекарство с малко мокра храна или любимата лека закуска на кучето ви като фъстъчено масло или пюре от тиква. Има обаче една уловка: трябва да сте сигурни, че ще изяде всичко! Ако не го направи, питомецът ви няма да получи пълната доза от лекарството си, а това може да се отрази на възстановяването му.
Забележка: Ако кучето ви не се заблуди от вкуса и го изплюе, важно е да устоите на желанието си да му дадете още от лекарството. Тъй като няма как да знаете точно колко е погълнало, можете да предозирате с медикамента.
- Дайте му лекарството точно преди хранене
Ако няма точно време, когато трябва да се прилага специфичното лекарство, опитайте се да го дадете на кучето си точно преди хранене. Ао е гладно е по-вероятно да похапне повече тиква, дори да е смесена с медикамента.
Въздържайте се от смесване на лекарството с цялата храна на кучето – отново, трябва да се уверите, че то е изяло всичко. Така че е по-добре да добавите медикамента към по-малко лакомство или част от мокра храна, а след това да му сервирате обичайното меню.
- Насочете спринцовката в бузата на кучето, а не в гърлото
Ако ви се налага да давате лекарство на кучето си чрез спринцовка, ето ви един трик: за да сте сигурни, че то действително ще попадне в устата на кучето ви, целете се в бузата, а не в гърлото. Това позволява на животното да преглътне естествено и минимализира шансовете да изплюе течността.
Съвет: Пригответе лакомство, което да дадете на кучето си, така че ще преглътне това, което има в устата си. Не накланяйте главата му назад, за да го накарате да преглътне, тъй като това може да причини задавяне.
- Помолете втори човек да помогне
Методът със спринцовката не е лесен и ако смятате, че не можете да се справите, втори чифт ръце може да ви бъде наистина полезен. Друг човек може да отвлече вниманието и да държи кучето ви, докато вкарвате спринцовката в устата му. Това може да има удобен двоен ефект – да успокои питомеца ви и да го държи стабилно в една позиция.
Може да е трудно, но всеки, който участва в този процес, трябва да запази спокойствие. Кучетата могат да усетят настроението ви – ако вие и/или човекът, който ви помага, сте разтревожени и несигурни, четириногото ще долови това и неговата нервност може да ескалира. Важно е да подхождате към даването на лекарства с увереност и колкото е възможно повече позитивизъм.
- Не пестете похвалите и лакомствата – както преди, така и след
Приемането на лекарства не е забавно и домашният ви любимец заслужава да бъде хвален и поощряван по време на целия процес. Поддържайте положителна нагласа (доколкото е възможно) и се дръжте така, сякаш това е поредната почерпка.
Независимо дали този метод работи или не, дайте на кучето си лакомство, гушкане и допълнително време за игра, след като приеме лекарството си, за да намалите стреса и да възстановите комфорта му.
Вижте още:
Как работят пробиотиците при кучетата
7 неща, които не знаете за храносмилателната система на кучето си
5 храни, подходящи за куче със стомашно разстройство